Siyez Buğdayı 1000 gr. (0004-51)

0,00
Fiyat : 10,00 TL(KDV Dahil)
Telefonla Sipariş

Adet

Artır Azalt
Tavsiye Et

 

Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk "Presidium” ürünü olarak ilan edilmiştir.

İlk evcilleştirilen buğday olduğu tahmin edilen Tiriticum monococcum'dan elde edilen buğdaya siyez buğdayı denilmektedir. Halk arasında kabulca veya kaplıca denilen bu buğday türü günümüzde de asırlar öncesi yöntemlerle ekiliyor ve bulgur yapılıyor. Kastamonu'da üretimi yapılan bulgur yapılması zahmetli olan buğday türünün korunması ve üretiminin artırılması ayrı bir öneme sahip. Geçmişi 9000-10000 yıl öncesine uzanan, geçmişinde ve günümüzde aynı genetik formunu koruyabilen kabulca buğdayı tarım kültür miraslarımızdan biri olma özelliğini koruyor. 2n=14 kromozom sayısı ile genetik olarak en basit buğday çeşidi olan siyez, günümüzde artan bir kullanım alanına sahip. Faydaları saymakla bitmez. Kandaki yağları düşürücü yönü olduğu bilinen posa/lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır. İçerdiği folik asitten dolayı, çocuk ve hamile kadınlar için çok önemli bir gıda maddesidir. Doymamış yağa sahiptir ve toplam yağ oranı düşük olduğu için sağlıklı bir besin maddesidir. Ayrıca suyu da faydalı olan Siyez buğdayı, çimlendirildikten sonra suyu içildiği zaman oldukça faydalıdır. 

Buğdayı taş değirmenlerde, geleneksel yöntemlerle öğütülerek bulgur elde edilir, bulguru ile salatalar, pilavlar yapılır. Ayrıca unu ile yapılan ekmek, tarhana, hamur işleri hem sağlıklı hem lezzetlidir.

 Uyarı: Gluten İçerir.